Materiały formacyjne

Diecezjalna Oaza Jedności

"Nasz entuzjazm życia w świetle" - taki temat, będący nawiązaniem do tematu roku "Życie w świetle", był przedmiotem refleksji przedstawicieli diakonii diecezjalnych podczas Oazy Jedności, która odbyła się  15 listopada w Domu Diecezjalnym Tabor. Spotkanie prowadził ks. Michał Liput, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, obecny był także ks. Tomasz Rusyn, moderator diecezjalny Domowego Kościoła.

Halina i Zbigniew Grochalowie

Jesteśmy małżeństwem od 28 lat. Należymy do parafii pw. Narodzenia NMP w Zaczerniu. Bóg obdarzył nas pięcioma córkami: Gabrielą (24 lata), Justyną (22), Marceliną (21), Magdaleną (17) i Anną (13). Na co dzień pracujemy w żłobku parafialnym. W Domowym Kościele jesteśmy od 2010 roku, a rok później przystąpiliśmy również do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Pełniliśmy posługę pary animatorskiej kręgu i pary rejonowej. Przez 4 lata byliśmy odpowiedzialni za Diakonię Miłosierdzia.

Strzeżcie charyzmatu Ruchu

Na początek trochę statystyki. Ilu nas było na koniec Waszej kadencji? Jak to się zmieniło przez te 3 lata?

Na początku naszej kadencji w diecezji funkcjonowały 123 kręgi, w tym 8 pilotowanych. Kończymy posługę pozostawiając 117 kręgów, w tym 12 pilotowanych.

Powakacyjny Dzień Wspolnoty i inauguracja nowego roku pracy Ruchu Światło-Życie diecezji rzeszowskiej

Zawiązaniem wspólnoty i modlitwą, którą zainicjował ks. Michał Liput,  moderator diecezjalny Ruchu Światło Życie  diecezji rzeszowskiej, rozpoczęło się 3 września br.  powakacyjne spotkanie młodzieży i małżeństw  w kościele  Chrystusa Króla w Rzeszowie. Ks. Michał przypomniał, że rekolekcje są darem od  Boga  i  zaprosił uczestników oaz rekolekcyjnych (młodzieżowych i Domowego Kościoła) do dzielenia się  przemyśleniami, dania świadectwa bycia z Panem Bogiem.

Urzekła nas radość wspólnoty

W dniach 24-29 sierpnia br. uczestniczyliśmy w Oazie Rekolekcyjnej Animatorów Rodzin II stopnia w Czarnej Sędziszowskiej.

Chcemy być świętymi małżonkami

Z radością dzielimy  się wrażeniami z  przeżytych w dniach 19-28 sierpnia  rekolekcji tematycznych ,,Powołani do świętości’’. Odbywały się one w Diecezjalnym Centrum Chrześcijańskim ,,Quo Vadis’’ w Sandomierzu nad Wisłą. Trwamy w Domowym Kościele już 25 lat, staramy się wypełniać w miarę możliwości zobowiązanie udziału w rekolekcjach. Zapisaliśmy się na te właśnie rekolekcje, dla małżeństw w wieku 60+, jeszcze w ubiegłym roku i byliśmy na liście rezerwowej. Dzięki łasce Pana Boga mogliśmy pojechać. Nasze dzieci i wnuk Adaś  zaopiekowali się domem i zwierzakami.

Nie chodzi o "instrukcję pilotażu", lecz o postawę "pilotów"

W dniach 8-13 lipca uczestniczyliśmy w sesji o pilotowaniu nowych kręgów w "Kanie" w Czarnej Sędziszowskiej. Jeszcze nie byliśmy na takich rekolekcjach i należało uzupełnić ten brak. Oczywiście były różne przeszkody, ale plan Boży nas tam prowadził i zaprowadził. Z radością jedzie się w miejsce, gdzie będziemy obdarowani. Doświadczyliśmy już tego wiele razy, że rekolekcje, tak jak i inne zobowiązania, niosą w sobie „dar i tajemnicę”, trzeba tylko zaufać i pojechać, bo ten dar odebrać można tylko na miejscu.

Żyj Eucharystią, czytaj Ewangelię, kochaj człowieka czynem, a nie słowem…

Spełniło się nasze marzenie – pojechaliśmy do Rzymu na Oazę Nowego Życia IIIO  dla małżeństw.

Chcieliśmy to zrobić już od kilku lat – ale rodziły się nam wnuki, a potem przez dwa lata trwała pandemia. Teraz decyzja też nie była łatwa, bo przecież wojna na Ukrainie…, no ale się udało.

Rekolekcje organizowała Archidiecezja Lubelska, a dokładniej Para Diecezjalna Domowego Kościoła z Lublina – Renata i Józef Nowakowie. Byli też  z nami dwaj salezjanie, każdy przez tydzień: ks. Dariusz Łużyński i ks. Adam Pasik. Muzycznie posługiwała Teresa Kmieć.

Odnaleźliśmy "perełki", które nas ubogaciły i wzmocniły

Alleluja.
Rekolekcje to piękny czas poświęcony Bogu i rodzinie. Czas, kiedy można się nie spieszyć, pobyć w ciszy, wsłuchać się w głos Boga, po raz kolejny zastanowić się, co tak naprawdę w moim życiu jest ważne, co zmienić, co naprawić. Czas, kiedy również mogę podziękować Bogu za Jego nieskończone dobra, łaski, które zsyła na mnie i moją rodzinę każdego dnia. Bo tak często w pośpiechu dnia codziennego zapominamy, gubimy się między rzeczami materialnymi.
 

To Jezus prowadzi rekolekcje

To były nasze 19. rekolekcje ze wspólnotą Domowego Kościoła, gałęzią rodzinną Ruchu Światło-Życie. Wspólnie z Olą, po przeżyciu formacji podstawowej, posługiwaliśmy wielokrotnie na wszystkich stopniach oazy rodzin, angażując się w różne diakonie. Naturalnym więc wydał nam się wyjazd na Oazę Rekolekcyjną Diakonii Rekolekcyjnej. I tu, podczas zawiązania wspólnoty, usłyszeliśmy pytanie: Po co przyjechaliście na rekolekcje? W głowie Artura pierwszą myślą było: poznamy nowe narzędzia, ciekawe sposoby na prowadzenie małżeństw, a może jakieś "triki".

Strony

Subskrybuj RSS - formacja