Jako małżonkowie nawzajem dla siebie jesteśmy oblubieńcami

„Wody wielkie nie ugaszą miłości” - cytat zaczerpnięty z Księgi Pieśni Nad Pieśniami to temat rekolekcji dla starszych małżeństw, które prowadził ksiądz Lucjan Dyka wraz z Jadzią i Stasiem Soplami. Rekolekcje przeżywaliśmy w dniach 1-10 września 2023 roku w uroczym miejscu Wadowic - w Domu Rekolekcyjnym Karmelitów Bosych.

Na samym początku ten temat nas zaintrygował, ale wydawało nam się, że będzie trudno, bo nie rozumiemy tej księgi, w której nie ma ani jednego słowa „Pan Bóg” i ktorą bardzo rzadko czytaliśmy. Ale już po pierwszej konferencji księdza Lucjana lody zaczęły się topić, gdy w temacie dnia „Bóg moją miłością” usłyszeliśmy, jak miłość Pana Boga do nas jest bardzo czuła, bliska i jak Bóg interesuje się naszym losem. Zrozumieliśmy, za co winniśmy uwielbiać Boga: nie tylko za to, co otrzymujemy, ale nade wszystko dla Niego Samego, za to, że z miłości powołał nas do życia i to życie podtrzymuje. W bardzo prosty i poparty przykładami sposób rekolekcjonista wyjaśniał nam, jak to każdy z nas jest oblubienicą i oblubieńcem Boga, że jesteśmy pięknymi istotami w Jego oczach, pomimo naszych wad i słabości.

To my powinniśmy poszukiwać ciągle tej miłości i widzieć ją na każdym kroku. Bóg czyni sobie ogród w nas samych i to On jest jego Stwórcą, ale my ten „ogród kwiatowy” powinniśmy uprawiać poprzez ciągłe nawadnianie i dbanie o niego, tak aby uzyskać efekt jak w Pieśni „już we mnie kwitną Twe ogrody, już we mnie Twe Królestwo jest”. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że współmałżonek jest naszą miłością i nawzajem dla siebie jesteśmy oblubieńcami w takim stopniu, jak Chrystus umiłował swój Kościół.

Boga należy szukać bez zniechęcenia, długo i wytrwale, jak szukali Jezusa Józef z Maryją, rezygnując przy tym z siebie. Znajdujemy Go w Eucharystii, sakramentach, adoracji, drugim człowieku (jesteśmy listem dla drugiej osoby), w przyrodzie i w całym wszechświecie.

Każdy temat był przez księdza Lucjana bardzo dokładnie wyjaśniany, tak że był dla nas łatwy w odbiorze i przyjęciu, dzięki czemu myślimy, że udało nam się głębiej zrozumieć treści Księgi Pieśni nad Pieśniami.

W rekolekcjach uczestniczyło 27 małżeństw i 3 wdowy. Wśród uczestników były małżeństwa z diecezji białostockiej, radomskiej i rzeszowskiej. Aż 7 małżeństw było  ze stażem małżeńskim powyżej 50 lat. Najmłodsze małżeństwo miało 30 lat stażu.

Z niecierpliwością czekamy już na kolejne rekolekcje, chociaż nie wiemy kiedy i gdzie się odbędą.

Szczęść Boże,

Maria i Jan (45 lat stażu małżeńskiego)

Na zdjęciu: kościół i dom rekolekcyjny Ijców Karmelitów w Wadowicach

Fot. Renia Kwiatkowska