Materiały formacyjne

Halina i Michał Knott o roli babci i dziadka

W weekendowych "Nowinach" możecie przeczytać - z okazji przypadających na 21-22 stycznia Dni Babci i Dziadka - rozmowę z Haliną i Michałem Knottami z Rzeszowa, byłą parą diecezjalną i filialną, na temat roli babci i dziadka w rodzinie. Halina i Michał mają 12 wnuków, w lutym ma się urodzić 13. Mowią m.in.:

Halina: Dla nas zawsze było ważne, by nasze dzieci i ich współmałżonkowie mogli pracować, rozwijać się. Postrzegamy naszą rolę jako tych, którzy wspierają nasze dzieci, ale jednocześnie ich nie wyręczają, nie zastępują wnukom ich rodziców.

Bóg nie zostawił mnie samej. Gdy tylko Mu się oddałam, zorganizował całe zaplecze

Wraz z Mężem i półtorarocznym synkiem, będąc w 7 miesiącu ciąży, odbyliśmy rekolekcje ORAR II  st. w Czarnej Sędziszowskiej. Był to dla nas czas rodzinny, mogliśmy spędzić razem kilka dni, ale też poznać wspaniałych ludzi, doświadczyć bycia we wspólnocie, zobaczyć nasze słabości,  z czym sobie nie radzimy, co chcemy poprawić. To był z pewnością owocny czas, czas refleksji, wyciszenia, spotkania z Bogiem i ludźmi.

Diecezjalna Oaza Jedności

"Nasz entuzjazm życia w świetle" - taki temat, będący nawiązaniem do tematu roku "Życie w świetle", był przedmiotem refleksji przedstawicieli diakonii diecezjalnych podczas Oazy Jedności, która odbyła się  15 listopada w Domu Diecezjalnym Tabor. Spotkanie prowadził ks. Michał Liput, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, obecny był także ks. Tomasz Rusyn, moderator diecezjalny Domowego Kościoła.

Halina i Zbigniew Grochalowie

Jesteśmy małżeństwem od 28 lat. Należymy do parafii pw. Narodzenia NMP w Zaczerniu. Bóg obdarzył nas pięcioma córkami: Gabrielą (24 lata), Justyną (22), Marceliną (21), Magdaleną (17) i Anną (13). Na co dzień pracujemy w żłobku parafialnym. W Domowym Kościele jesteśmy od 2010 roku, a rok później przystąpiliśmy również do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Pełniliśmy posługę pary animatorskiej kręgu i pary rejonowej. Przez 4 lata byliśmy odpowiedzialni za Diakonię Miłosierdzia.

Strzeżcie charyzmatu Ruchu

Na początek trochę statystyki. Ilu nas było na koniec Waszej kadencji? Jak to się zmieniło przez te 3 lata?

Na początku naszej kadencji w diecezji funkcjonowały 123 kręgi, w tym 8 pilotowanych. Kończymy posługę pozostawiając 117 kręgów, w tym 12 pilotowanych.

Powakacyjny Dzień Wspolnoty i inauguracja nowego roku pracy Ruchu Światło-Życie diecezji rzeszowskiej

Zawiązaniem wspólnoty i modlitwą, którą zainicjował ks. Michał Liput,  moderator diecezjalny Ruchu Światło Życie  diecezji rzeszowskiej, rozpoczęło się 3 września br.  powakacyjne spotkanie młodzieży i małżeństw  w kościele  Chrystusa Króla w Rzeszowie. Ks. Michał przypomniał, że rekolekcje są darem od  Boga  i  zaprosił uczestników oaz rekolekcyjnych (młodzieżowych i Domowego Kościoła) do dzielenia się  przemyśleniami, dania świadectwa bycia z Panem Bogiem.

Urzekła nas radość wspólnoty

W dniach 24-29 sierpnia br. uczestniczyliśmy w Oazie Rekolekcyjnej Animatorów Rodzin II stopnia w Czarnej Sędziszowskiej.

Chcemy być świętymi małżonkami

Z radością dzielimy  się wrażeniami z  przeżytych w dniach 19-28 sierpnia  rekolekcji tematycznych ,,Powołani do świętości’’. Odbywały się one w Diecezjalnym Centrum Chrześcijańskim ,,Quo Vadis’’ w Sandomierzu nad Wisłą. Trwamy w Domowym Kościele już 25 lat, staramy się wypełniać w miarę możliwości zobowiązanie udziału w rekolekcjach. Zapisaliśmy się na te właśnie rekolekcje, dla małżeństw w wieku 60+, jeszcze w ubiegłym roku i byliśmy na liście rezerwowej. Dzięki łasce Pana Boga mogliśmy pojechać. Nasze dzieci i wnuk Adaś  zaopiekowali się domem i zwierzakami.

Nie chodzi o "instrukcję pilotażu", lecz o postawę "pilotów"

W dniach 8-13 lipca uczestniczyliśmy w sesji o pilotowaniu nowych kręgów w "Kanie" w Czarnej Sędziszowskiej. Jeszcze nie byliśmy na takich rekolekcjach i należało uzupełnić ten brak. Oczywiście były różne przeszkody, ale plan Boży nas tam prowadził i zaprowadził. Z radością jedzie się w miejsce, gdzie będziemy obdarowani. Doświadczyliśmy już tego wiele razy, że rekolekcje, tak jak i inne zobowiązania, niosą w sobie „dar i tajemnicę”, trzeba tylko zaufać i pojechać, bo ten dar odebrać można tylko na miejscu.

Żyj Eucharystią, czytaj Ewangelię, kochaj człowieka czynem, a nie słowem…

Spełniło się nasze marzenie – pojechaliśmy do Rzymu na Oazę Nowego Życia IIIO  dla małżeństw.

Chcieliśmy to zrobić już od kilku lat – ale rodziły się nam wnuki, a potem przez dwa lata trwała pandemia. Teraz decyzja też nie była łatwa, bo przecież wojna na Ukrainie…, no ale się udało.

Rekolekcje organizowała Archidiecezja Lubelska, a dokładniej Para Diecezjalna Domowego Kościoła z Lublina – Renata i Józef Nowakowie. Byli też  z nami dwaj salezjanie, każdy przez tydzień: ks. Dariusz Łużyński i ks. Adam Pasik. Muzycznie posługiwała Teresa Kmieć.

Strony

Subskrybuj RSS - formacja