Bp Jan Wątroba: Przychodzimy, by nabyć ewangelicznej mądrości

Nowy rok formacji Domowego Kościoła zainaugurowany!!!

Członkowie Ruchu Światło-Życie: formacji młodzieżowej i Domowego Kościoła, zgromadzili się w sobotę, 4 września, w kościele pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie, na powakacyjnym Dniu Wspólnoty, a zarazem inauguracji nowego roku formacyjnego.

Przed rozpoczęciem Eucharystii  uczestnicy rekolekcji wakacyjnych różnych stopni dali świadectwa swojego przeżywania  tego czasu formacji. Wśród nich byli Małgorzata i Artur Berłowscy (poprzedni odpowiedzialni za Diakonię Życia, rozpoczynający posługę pary rejonowej w Rejonie Matki Bożej Saletyńskiej), którzy prowadzili ośmiodniowe rekolekcje w miejscowości Worzel pod Kijowem. Były one skierowane do tamtejszych uczestników Ruchu Światło-Życie. – Byli wśród nich małżonkowie rzymskokatoliccy, ale też grekokatolicy – relacjonował Artur.  – Chcieli dowiedzieć się – dodała Małgosia – czym jest Diakonia Życia. A my mówiliśmy im, kim jest człowiek w świetle nauki Kościoła,  jak rozeznać swoje powołanie, a także o miłości i wierności małżeńskiej, o tym, jak bronić życia.

Mszy św. przewodniczył ks. biskup odynariusz Jan Wątroba, a koncelebrowali: ks. Tomasz Rusyn – nowy moderator diecezjalny DK (zastąpił ks. Jana Kobaka, który odszedł do pracy naukowej) i ks. Michał Liput – nowy moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie (zastąpił w tej posłudze ks. Tomasza).

Ks. bp Jan Wątroba zwrócił się w homilii do członków Ruchu Światło-Życie: – Przychodzimy do świątyni, by na progu nowego roku szkolnego, katechetycznego i nowego roku formacyjnego nabyć ewangelicznej mądrości. Nie jakiejkolwiek mądrości, ale tej, którą przyniósł nam Jezus, który sam jest Odwieczną Mądrością i który pozwala nam w tej mądrości wzrastać, a nawet zaprasza i wzywa, byśmy w tej mądrości wzrastali. Przychodzimy, by nabyć jej słuchając Słowa Bożego.

Rozważając słowa Pisma Świętego,  ks. biskup zauważył, że zgodnie z przypowieścią o talentach, wszyscy zostaliśmy obdarowani jakimiś zdolnościami. I  choć nieraz są to małe, niedoceniane przez nas  talenty,  winniśmy rozwijać je, dbać o swój rozwój osobowy.

Biskup podkreślił, że  osobowość każdego człowieka to nie tylko cielesność, choć świat chce, byśmy skupiali się na zaspokajaniu potrzeb cielesnych.  My, ludzie, mamy też osobowość duchową,  potrzeby duchowe. Są nimi: prawda, miłość, dobro, wolność, nadzieja, szczęście, sprawiedliwość i wiele innych.  Ks. biskup ordynariusz powiedział, że tę duchową sferę kształtuje  religia. To ona buduje naszą miłość, cierpliwość, pokorę, otwartość na inne osoby.

 – Jesteśmy wezwani do tego, by ciągle wzrastać w doskonałości i świętości. Pan Jezus opowiada o pewnym człowieku, bardzo bogatym, który udając się w podróż rozdał majątek swoim sługom. Rozdał im talenty w różnej mierze, ale wszyscy otrzymali. To jest prawda o nas. Może najpierw o Panu Bogu, który jest dawcą wszelkiego dobra, który dzieli się, rozdaje, udziela się. Bóg jest miłością, a do istoty miłości należy „rozdawać się”, „udzielać się” innym – podkreślił ks. biskup.

Pary rejonowe oraz odpowiedzialni za poszczególne diakonie przyjęli swoje posługi na rok formacyjny 2021/2022, otrzymując z rąk ks. biskupa świece. Pary rejonowe kończące swoją posługę przekazały obowiązki następcom.

Po mszy członkowie Ruchu Światło-Życie (młodzieżowki i DK) kontynuowali spotkanie w ogrodzie przy kościele pw. Chrystusa Króla. Dobrze było po tak długiej przerwie uścisnąć dłonie przyjaciół.

Anna Leśniewska

Fot. Marek Leśniewski

Zobacz także galerię zdjęć z sobotniego powakacyjnego Dnia Wspólnoty.