Domowy Kościół Diecezji Rzeszowskiej - rys historyczny 1992 - 1994


Od autora

Speniając kilkakrotnie ponawianą prośbę obecnej pary animatorów diecezjalnych Krysi i Marka Rzucidło, podjąłem próbę zebrania informacji szumnie zatytułowanych "Domowy Kościół Diecezji Rzeszowskiej - rys historyczny /1992 - 1994/." Tytuł wielki, a przecież to tylko mały "kamyczek" dołożony przez nas do wielu innych "kamieni" historii.
Kręgi Domowego Kościoła istniały w Rzeszowie od 1983 roku w ramach dawnej Diecezji Przemyskiej, lecz nas spotkał zaszczyt pełnienia posługi pierwszych animatorów diecezjalnych w historii nowo powstałej Diecezji Rzeszowskiej. - Dzięki niech będą Bogu za to powołanie, za ten czas i za wszelkie dobro, które wtedy się zrodziło, za wszystkich wspaniałych ludzi, z którymi wspólnie podejmowaliśmy trud budowania kręgów Domowego Kościoła, za ducha pełnego radości, otwartości i zapału, który nam wszystkim wówczas towarzyszył!
Prezentacja niniejsza nie jest obszerna. Minęło 9 lat od śmierci mojej św. p. żony Beaty i 13 lat od przekazania przez nas posługi pary animatorów diecezjalnych naszym następcom, Aldzie i Waldkowi Sikorom. Kilka lat po śmierci Beaty większość notatek zniszczyłem, stąd niezwykle trudno było mi odtworzyć informacje dotyczące tamtego okresu. Na szczęście zachowałem wykazy kręgów i par rejonowych z poszczególnych lat, a także zaproszenia na organizowane wówczas rekolekcje. Zachowało się też sporo zdjęć, lecz do prezentacji wybrałem tylko niektóre najbardziej interesujące i najlepsze technicznie. Opracowanie nawet tak skromnego materiału wymagało dużej pracy i zajęło mi przeszło rok czasu. Szczegóły weryfikowałem w rozmowach i kontaktach e-mailowych z wieloma osobami, głównie z parami pełniącymi w tamtym czasie posługę animatorów rejonowych. Niestety, podobnie jak ja, większość osób nie zachowała notatek z tamtego okresu.
Bóg zapłać za życzliwość i pomoc wszystkim Siostrom i Braciom, którzy przyczynili się do powstania tego skromnego opracowania. Szczególne podziękowanie pragnę wyrazić Irence i Zygmuntowi Decom, ówczesnej parze filialnej, którzy wtedy byli naszymi przewodnikami i opiekunami, a teraz dostarczyli mi najwięcej cennych informacji. Dziękuję także Jadzi i Jurkowi Furmanom oraz Stasi i Staszkowi Bejsterom za udostępnienie zdjęć z oaz wakacyjnych w Porębach Dymarskich i w Iwoniczu.
Gdyby w opracowaniu wystąpiły jakieś nieścisłości, bądź ktoś z Państwa dysponowałby materiałami, o które należałoby prezentację uzupełnić, uprzejmie proszę o kontakt na adres e-mail: jgolubowicz@interia.eu
Szczęść Boże!Jacek Gołubowicz

Rok 1992

25 marca 1992 r. Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae" utworzył diecezję rzeszowską. Ordynariuszem mianowany został ks. bp. Kazimierz Górny. Rzeszowskie kręgi Domowego Kościoła postanowiły do końca roku formacyjnego pracować w strukturach starej diecezji przemyskiej.

Spotkanie pary diecezjalnej Spotkanie pary diecezjalnej (dawnej diecezji przemyskiej) i par rejonowych z Rzeszowa z Ks. Biskupem Kazimierzem Górnym Ordynariuszem nowej diecezji rzeszowskiej.

5 września 1992 r. kręgi rodzin pielgrzymowały do katedry rzeszowskiej na rozpoczęcie roku pracy. Na spotkaniu poprzedzającym Eucharystię została przedstawiona para diecezjalna nowej diecezji rzeszowskiej. Posługę tę przyjęli Beata i Jacek Gołubowiczowie, zaś Zofia i Stanisław Sendorkowie z Krakowa przekazali posługę pary filialnej Irenie i Zygmuntowi Decom z Rzeszowa. W trakcie Mszy Świętej animatorzy rejonowi i diecezjalni otrzymali błogosławieństwo ks. bp. Józefa Górnego i świece oazowe z rąk ks. Stanisława Czenczka - moderatora archidiecezji przemyskiej Ruchu Światło-Życie.

Wręczenie świecy parze diecezjalnej Animatorzy rejonowi i diecezjalni otrzymują świece oazowe z rąk ks. Stanisława Czenczka

Moderatorem Ruchu Światło-Życie był ks. Bogdan Janik. W diecezji były 43 kręgi w pięciu rejonach:
1. Rejon "Św. Judy Tadeusza"animatorzy Teresa i Bronisław Pałkowie
parafia "Św. Judy Tadeusza"4 kręgi
parafia "Chrystusa Króla"3 kręgi
parafia "M. Bożej Saletyńskiej2 kręgi
parafia w Boguchwale4 kręgi
2.Rejon "Św. Rodziny"animatorzy Jadwiga i Tadeusz Furmanowie
parafia "Św. Rodziny"5 kręgów
parafia "Podwyższenia Krzyża"3 kręgi
parafia w Wysokiej Głogowskiej2 kręgi
3.Rejon "N. Serca Jezusowego"animatorzy Anna i Władysław Stańkowie
parafia katedralna "NSJ" 5 kręgów
parafia w Zaczerniu 1 krąg
4.Rejon "Opatrzności Bożej" animatorzy Zofia i Stanisław Czumowie
parafia "Opatrzności Bożej"3 kręgi
parafia "Św. Michała Arch."2 kręgi
parafia "Św. Rocha"- Słocina3 kręgi
parafia w Sędziszowie Młp.2 kręgi
5.Rejon "Bożego Ciała"animatorzy Zdzisława i Edward Odojowie
parafia "Bożego Ciała"3 kręgi
parafia "Św. Józefa" 1 krąg

12 września 1992 r. odbyło się spotkanie rzeszowskich par rejonowych - pierwszy krąg diecezjalny.W związku z upływem trzyletniego okresu posługiwania Teresy i Bronisława Pałków oraz Zdzisławy i Edwarda Odojów para diecezjalna w porozumieniu z ks. moderatorem powierzyła funkcje animatorów rejonowych:

24-26 września 1992 r. odbyło się posumowanie roku pracy Ruchu Domowego Kościoła w Częstochowie. (informacje: END w 53 krajach - 6 124 ekipy, DK w Polsce - 1 593 kręgi).

05 grudnia 1992 r. odbyło się spotkanie kręgu diecezjalnego u Ks. Bogdana Janika.

12 grudnia 1992 r. (sobota) - Dzień Wspólnoty w parafii ""Chrystusa Króla"".

Rekolekcje 1992

23 - 25 pażdziernika 1992 r. - ORAR 1 stopnia - Ośrodek Rekolekcyjny przy Sanktuarium Maryjnym w Niechobrzu (informacje: prowadzący - Ks. Kazimierz Winnicki i Anna Iwanecka; 36 uczestników, w tym 23 z diecezji rzeszowskiej,12 z diecezji przemyskiej i 1 z diecezji sandomierskiej).


Rok 1993

08 - 10 stycznia 1993 r. spotkanie opłatkowe par diecezjalnych w Krakowie-Kamieniołomach (tematy to m.in.: - kandydatury na delegata na NKO Ruchu Światło-Życie, - informacje dot. wyjazdu delegata DK na kongres END do Fatimy, - przyjazd pary głównej END do Polski 09.04.1993 r.).

17 stycznia 1993 r. na uroczystym, jubileuszowym spotkaniu opłatkowym rzeszowskie kręgi DK świętowały dziesięciolecie powstania pierwszego kręgu w Rzeszowie.

12 kwietnia 1993 r. - spotkanie z parą światową END w Krakowie

30 kwietnia - 03 maja 1993 r. w Częstochowie odbyła się pierwsza sesja Nadzwyczajnej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Delegatami z diecezji rzeszowskiej byli Zygmunt Dec i Jacek Gołubowicz

FOS-ZOE

22 maja 1993 r. - Dzień Wspólnoty Animatora w parafii "Matki Bożej Różańcowej".

12 czerwca 1993 r.odbyła się pielgrzymka Ruchu Światło-Życie do Częstochowy w 20 rocznicę zawierzenia Ruchu Niepokalanej.

Znaczek pielgrzymki Znaczek noszony przez uczestników pielgrzymki

23 - 25 września 1993 r. - podsumowanie roku pracy w Olsztynie k. Częstochowy.

05 października 1993 r. - spotkanie kręgu diecezjalnego u B. i J. Gołubowiczów.

10 października 1993 r. - Diecezjalny Dzień Wspólnoty w parafii "Podwyższenia Krzyża".

Rekolekcje 1993

15 - 17 stycznia 1993 r. - rekolekcje tematyczne - "Modlitwa" - Ośrodek Rekolekcyjny przy Sanktuarium Maryjnym w Niechobrzu.

16 - 18 kwietnia 1993 r. - oaza modlitwy - Dom Rekolekcyjny w Przybyszówce.

23 - 25 kwietnia 1993 r. - rekolekcje ewangelizacyjne 0 stopnia - parafia "Opatrzności Bożej".

14 - 16 maja 1993 r. - rekolekcje tematyczne - "Przez małżeństwo i rodzinę do Boga" - Ośrodek Rekolekcyjny przy Sanktuarium Maryjnym w Niechobrzu.

03 - 05 grudnia 1993 r. - rekolekcje ewangelizacyjne 0 stopnia - parafia "Podwyższenia Krzyża".

wakacje 1993 r. - Oaza I stopnia, trzeci turnus, w Porębach Dymarskich (prowadzący: Ks. Jan Prucnal oraz Jadwiga i Jerzy Furmanowie).


Materiały archiwalne

Zaproszenie na rekolekcje Zaproszenie na rekolekcje
23 - 25.04.1993 r. - rekolekcje ewangelizacyjne 0 stopnia - parafia "Opatrzności Bożej".


Zaproszenie na rekolekcje Zaproszenie na rekolekcje
14 - 16.05.1993 r. - rekolekcje tematyczne - "Przez małżeństwo i rodzinę do Boga" - Ośrodek Rekolekcyjny przy Sanktuarium Maryjnym w Niechobrzu.


Zaproszenie na rekolekcje Zaproszenie na rekolekcje
03 - 05.12.1993 r. - rekolekcje ewangelizacyjne 0 stopnia - parafia "Podwyższenia Krzyża".wakacje 1993 r. - Oaza I stopnia, trzeci turnus, w Porębach Dymarskich.

Znaczek Oaza
Znaczek noszony przez uczestników oazy Uczestnicy oazy wakacyjnej w Porębach Dymarskich 1993 r

Oaza Oaza
Emblemat oazy
Poręby Dymarskie 1993 r.
III dzień oazy - Boże Narodzenie
spotkanie ze Św. Mikołajem (Poręby Dymarskie 1993 r.)

Skecz Droga Krzyżowa
Skecz w ramach "pogodnego wieczoru"
(Poręby Dymarskie 1993 r.)
IX dzień oazy - Droga Krzyżowa
(Poręby Dymarskie 1993 r.)

Wizyta Odwiedziny Ks. Biskupa E. Białogłowskiego
(Poręby Dymarskie 1993 r.)

Rok 1994

Od września 1994r w Diecezji Rzeszowskiej członkowie Ruchu Kościoła Domowego podjęli pracę formacyjną w 54 kręgach (48 istniejących i 6 nowopowstających) w 8 rejonach

1.Rejon "Opatrzności Bożej" animatorzy - Teresa i Andrzej Głodzikowie
parafia "Opatrzności Bożej"3 kręgi
parafia katedralna "NPSJ" 4 kręgi
2.Rejon "Świętego Michała" animatorzy - Teresa i Zbigniew Rakowie
parafia "Św. Michała Arch."3 kręgi
parafia Słocina3 kręgi
parafia farna1 krąg nowopowstający
3.Rejon "Św. Rodziny"animatorzy - Lucyna i Stanisław Olbrotowie
parafia "Św. Rodziny"7 kręgów
parafia "Matki Bożej Różańcowej" Wysoka Głogowska2 kręgi
4. Rejon "Podwyższenia Krzyża"animatorzy - Anna i Michał Bełżkowie
parafia "Podwyższenia Krzyża"3 kręgi i 1 nowopowstający
parafia "Św. Łukasza Ewangelisty" Mrowla2 kręgi
parafia w Zaczerniu 1 krąg
5. Rejon Sędziszów Młp.animatorzy - Kazimiera i Stanisław Totoniowie
parafia Sędziszów Młp.2 kręgi i 1 nowopowstający
parafia Ropczyce2 kręgi
parafia Kamionce1 krąg nowopowstajacy
6. Rejon "Św. Judy Tadeusza"animatorzy - Teresa i Stanisław Szczepańscy
parafia "Św. Judy Tadeusza"5 kręgów
parafia "Chrystusa Króla"1 krąg
7. Rejon "M. Bożej Saletyńskiej"animatorzy - Elżbieta i Kazimierz Kopytkowie
parafia "M. Bożej Saletyńskiej"2 kręgi i 1 nowopowstający
parafia w Boguchwale3 kręgi
parafia w Siedliskach1 krąg nowopowstający
8.Rejon "Bożego Ciała"animatorzy - Maria i Ryszard Kotulowie
parafia "Bożego Ciała"4 kręgi
parafia "Św. Józefa" 1 krąg

Rekolekcje 1994

04 - 06 luty 1994 r. - ORAR II stopnia (rekolekcje tematyczne - "Powrót do źródła") z Siostrą Jadwigą Skudro - Szkoła Podstawowa Nr 8 w Rzeszowie.

wakacje 1994 r. - Oaza I stopnia, pierwszy turnus (28.06. – 14.07.1994r.) w Iwoniczu (prowadzący: Ks. Kazimierz Winnicki oraz Elżbieta i Zbigniew Jeżewscy).


Materiały archiwalne

04 - 06 luty 1994 r. - ORAR II stopnia (rekolekcje tematyczne - ""Powrót do źródła"") z Siostrą Jadwigą Skudro - Szkoła Podstawowa Nr 8 w Rzeszowie.

Siostra Skudro Zdjęcie wykonane podczas pożegnania z Siostrą Jadwigą
na zakończenie rekolekcji.

wakacje 1994 r. - Oaza I stopnia w Iwoniczu

Msza Św. Wieczerza
Mszę Świętą odprawia Ks. Kazimierz Winnicki
(Iwonicz 1994r.)
Słowo Boże czytane przed Wigilijną wieczerzą
(Iwonicz 1994 r.)

Wigilia Śluby
Przy Wigilijnym stole (Iwonicz 1994 r.) Teresa i Zbigniew Rakowie
w trakcie odnawiania ślubowania małżeńskiego
(Iwonicz 1994 r.)

Dzień wspólnoty Msza Św.
Dzień Wspólnoty przeżywany w Miejscu Piastowym
(Iwonicz 1994 r.)
Msza Święta na zakończenie Drogi Krzyżowej
(Iwonicz 1994 r.)

Oaza Wspólne zdjęcie na zakończenie oazy
(Iwonicz 1994 r.)


Forma zaproszenia i zachęty do uczestnictwa w Ruchu. - List do małżeństw zamieszczony w parafialnej gazetce "Michael".

"Przyszłość świata idzie przez Rodzinę" (Jan Paweł II)

"Czy jednak w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, że rodzina to miejsce wybrane przez Boga, dane małżonkom do realizowania swojego powołania oraz dawania i kształtowania nowego życia?"
"Jaka będzie polska rodzina, taki będzie NARÓD, taka będzie Polska."
"Rodzina borykająca się z trudnościami i niedostatkami życia jest szczególnie narażona na utratę tych wartości, które są jej niezbędne do właściwego funkcjonowania."
"Rodzina mocna Bogiem jest jak dom na skale, który pomimo wichrów i powodzi zawsze będzie stał."

Ruch Kościoła Domowego istniejący w ramach Ruchu Światło-Życie wskazuje i proponuje metody doskonalenia formacji duchowej małżonków, dla pogłębienia miłości i jedności małżeńskiej."

W Diecezji Rzeszowskiej działa 48 kręgów Domowego Kościoła. W naszej parafii są trzy kręgi skupiające 17 małżeństw. Najstarszy krąg liczy 8 lat, a najmłodszy powstał w bieżącym roku.
Małżonkowie będący uczestnikami kręgu biorą udział w comiesięcznych spotkaniach z udziałem kapłana - moderatora. Dzielą się swoimi radościami i trudnościami, pomagają sobie wzajemnie, a najtrudniejsze sprawy poszczególnych rodzin powierzają Bogu w modlitwie.
Ruch Kościoła Domowego organizuje kilkudniowe rekolekcje dla małżeństw ze specjalnie dostosowanym programem oraz rekolekcje wakacyjne, tzw. "Oazy", dla całych rodzin.
Czas rekolekcji jest dla rodzin czasem łaski, czasem odradzania się do nowego, wspólnego życia bliżej Chrystusa. Wiele małżeństw dawało świadectwo mówiąc: "Teraz po przeżyciu rekolekcji odzyskaliśmy na nowo siły, możemy stawić czoła trudnościom i pomagać innym nieść krzyż Chrystusa."
Małżeństwa pragnące dążyć do dojrzałości chrześcijańskiej we wspólnocie, jaką tworzy krąg Domowego Kościoła zapraszamy do naszego Ruchu.
Beata i Jacek Gołubowiczowie
animatorzy diecezjalni DK
Galeria zdjęć w pełnym rozmiarze