X lecie poświęcenia "KANY"

W dniu  10.12.2017 r. obchodziliśmy jubileusz 10-lecia poświęcenia „Kany” – Ośrodka Rekolekcyjnego Domowego Kościoła Diecezji Rzeszowskiej.

 
Na uroczystość przybył Biskup Senior JE Kazimierz Górny, który przewodniczył Mszy świętej, koncelebrowanej przez: ks. Jana Kobaka – moderatora diec. DK, ks. prof. Wiesława Matyskiewicza, ks. Rafała Brzana - proboszcza parafii pw. Św. Stanisława Biskupa w Czarnej Sędziszowskiej, ks. Pawła Gąsiora – wikarego  z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Ropczycach a także ks. Mareka Kędziora - długoletni moderator diecezjalnego DK.

 

Uroczystość rozpoczęła para diecezjalna Władysława i Dariusz Sowa – zapaleniem świecy i powitaniem gości. Jako, że rozpoczęcie uroczystości zbiegło się z Godziną Miłosierdzia, odmówiono na wstępie Koronkę do Bożego Miłosierdzia, którą prowadził ks. Biskup Kazimierz Górny wraz z ks. Janem Kobakiem.

Oprawę muzyczną uroczystości prowadziłą Diakonia Muzyczna pod kierunkiem Artura i Justyny Mach. Poszczególne części liturgii Mszy św. zostały oprawione przez kręgi DK rejonu VI Matki Bożej Królowej Polski. W modlitwie powszechnej wspomniano nieżyjących budowniczych Kany, zarówno księży jak i świeckich. Na uroczystości obecny był architekt Henryk Sobolewski twórca projektu Kany. Były też podziękowania dla artysty plastyka, Ryszarda Kusza, który namalował ikony umieszczone po obu stronach ołtarza.


Na wstępie homilii ks. Biskup powiedział, że Pan Bóg ma najlepszą pamięć i wynagrodzi wszystkich budowniczych Kany, ośrodka w którym odbywa się wzrost duchowy nie tylko rodzin ale i innych grup wspólnotowych, w tym również kleryków rzeszowskiego Seminarium Duchownego.

Ks. Biskup mówił o Adwencie, jako czasie oczekiwania i czuwania – „kiedyś powróci Pan - niech twardy sen nie zmorzy was”. Było też miejsce na modlitwę za ojczyznę, o mądrość i rozwagę dla rządzących. Wszystkim częściom Eucharystii towarzyszyła przepiękna oprawa Diakonii Muzucznej.


Po Eucharystii obejrzeliśmy  prezentację przygotowaną przez Aleksandra Rosoła pt. ,,Dar z Kany”. W sposób poetycki i metaforyczny zostało opowiedziane 10-letnie dzieje Kany na podstawie wątków biblijnych.


Następnie mogliśmy spotkać się na Agapie przygotowanej przez Rejon VII Matki Boskiej Zawierzenia. Stoły były bogato zastawione, ciasto przeróżne, ale największe wrażenie zrobił tort z wizerunkiem Kany - okazały, prawdziwy kunszt cukierniczy - jak przystało na jubileusz 10-lecia. Tort kroiły pary diecezjalne: aktualna i byłe, które uczestniczyły w budowie i funkcjonowaniu ośrodka rekolekcyjnego.

 

Ekscelencji księdzu Biskupowi ciężko było rozstać się z nami, co było bardzo miłe. Spontanicznie śpiewaliśmy wespół przepiękne pieśni maryjne i o miłości Ojczyzny. Było wzruszenie, radość i poczucie wspólnoty. Po raz kolejny Biskup Senior dał wyraz jak bliskie jego sercu są rodziny Domowego Kościoła.

 

Agnieszka i Wojciech Trojanowscy