NABOŻEŃSTWO POKUTNE NA JASNEJ GÓRZE

15 października 2016 Jasna Góra

NABOŻEŃSTWO POKUTNE NA JASNEJ GÓRZE

15 października ponad 100 tys. wiernych zebrało się pod Janą Górą na nabożeństwie  pokutnym. „Wielka Pokuta” - to nazwa całodniowej modlitwy przebłagalnej, stała się jedną z największych tegorocznych pielgrzymek w sanktuarium jasnogórskim.  Wszystkim uczestnikom nabożeństwa towarzyszyły intencje przebłagania za grzechy narodowe, w tym aborcję, pijaństwo, rozwiązłość czy zawiść . To modlitwa pokutna za wszystkie grzechy popełnione w Polsce, przeproszenie Pana Boga za grzechy swoje i całego narodu. W nabożeństwie uczestniczyła około 100 osobowa grupa rodzin Ruchu Domowego Kościoła naszej diecezji.

 

Organizatorem nabożeństwa była Fundacja Solo Dios Basta. Jak podkreślają organizatorzy, jest to wydarzenie całego Kościoła. Łączy wszystkie duchowości, wspólnoty, organizacje.  „Wielka Pokuta jest zaproszeniem do przebłagania Boga za nasze grzechy, ponieważ tylko pokuta ma moc uwolnić Boże błogosławieństwo i Boże miłosierdzie” – mówi ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, prowadzący spotkanie.


„W Roku Miłosierdzia w sposób szczególny czujemy wdzięczność wobec Pana Boga za Jego wielkie miłosierdzie dla nas – mówi uczestniczący w dzisiejszej modlitwie bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji  rzeszowskiej - Ale wiemy, że podstawowym warunkiem, abyśmy je mogli otrzymać, jest nawrócenie, to jest prośba o miłosierdzie, czyli najpierw uznanie swojego grzechu”. Ksiądz biskup udzielił szczególnego słowami: „Niech moc tego błogosławieństwa towarzyszy nam w każdej chwili tego spotkania, tej wielkiej modlitwy i wielkiej pokuty. Niech Pan błogosławi także tym, którzy jeszcze są w drodze, jeszcze są daleko, gdzieś w korkach pewnie, dojadą i w ten sposób stworzymy wielką wspólnotę modlitwy, wiary wielkiej, nadziei i pokuty.”


Na program całodniowej modlitwy składają się: dziękczynienie za to, co dokonało się w historii Polski, część pokutna ze świadectwami i adoracją eucharystyczną oraz Msza św. pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który udzielił organizatorom pasterskiego błogosławieństwa.
 
Konferencje i modlitwy prowadzili ojcowie Antonello Cadeddu i Henrique Porcu z Brazylii, oraz ks. Piotr Glas - egzorcysta.

Jasnogórska pokuta rozpoczęła się o godz. 11.00. Program wydarzenia został podzielony na trzy części:

  • dziękczynną za doznane łaski;
  • Eucharystię odprawioną  przez abpa Stanisława Gądeckiego i koncelebrowaną przez około 250 kapłanów;
  • pokutną.

Nabożeństwo zakończył Apel Jasnogórski o godz. 21.00

Oczywiście nie mogło tam zabraknąć małżeństw i rodzin z Domowego Kościoła z Diecezji Rzeszowskiej. Kilkadziesiąt osób, dwoma autokarami udało się do Częstochowy aby uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu. Naszej grupie przewodniczyli kapłani ks. Moderator Diecezjalnym DK Jan Kobak i ks. Mieczysław Barć.

 

Bogu niech będą dzięki za owocnie przeżyty czas wspólnej modlitwy i pielgrzymki.
 

Agnieszka i Wojciech Trojanowscy